piątek, 7 sierpnia 2015

Niemcy - Berlin... Lekcja historiiBerlin to jedno z tych miast, do których obiecaliśmy sobie, że trzeba będzie jeszcze kiedyś wrócić. Co prawda, w naszej kilkuletniej historii "powrotów" w miejsca raz odwiedzone, nie udało nam się zrealizować jeszcze ani jednego, ale w tym przypadku czujemy silne postanowienie poprawy.

Berlin jest ogromny, ale nie przytłacza. Udaje się mu zachować odpowiedni balans pomiędzy przeszłością (jakże tragiczną) i nowoczesnością, pomiędzy kulturą, a kiczem. Oczywiście motywem przewodnim jest historia najnowsza - Druga Wojna Światowa, Niemiecka Republika Demokratyczna, czy wreszcie upadek Muru Berlińskiego i choć nie każdego te tematy mogą interesować, to uwierzcie, że prezentowane są w fascynującej formie. Jednocześnie miasto rwie się do przodu, ku przyszłości i to chyba ta wybuchowa mieszanka sprawia, że nie można koło niego przejść obojętnie.


Taką oto fontannę mijaliśmy każdego poranka w drodze do centrum Berlina

Zachwalany na facebook'u jako "najlepsza muza w Berlinie" bar Solut Polska ;-)

Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu

Zwróćcie uwagę na odpowiedni wybór kolorystyki stroju turysty na zdjęciu :-)

W Berlinie nie sposób przejść obojętnie obok pomników historiiGeneralnie czasem dość trudno jest przejść... szczególnie kobietom na obcasach. Na zdjęciu kostka, którą wyłożony jest Pariser Platz (Plac Paryski) - ten ze słynną Bramą Brandenburską.

Nawiązanie do czasów DDR (NRD) to wciąż gotowy i skuteczny pomysł na sukces w turystyce. Zwłaszcza jeśli "targetem" są przybysze z dalekiej Ameryki...

Kwadryga na szczycie Bramy Brandenburskiej, symbol Pokoju i Wolności w zjednoczonych Niemczech. Niewiele brakowało, a zamiast w Berlinie, można było by ją podziwiać w Paryżu, po tym jak Napoleon zabrał ją ze sobą jako łup pod wygranej bitwie pod Jeną.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. 2711 betonowych bloków zajmujących 19tys. metrów kwadratowych w niemal samym centrum Berlina.Fascynujący jest spacer bez mapy po Berlinie, w poszukiwaniu fragmentów muru...
"Topografia Terroru" to wystawa zorganizowana na miejscu głównej siedziby Gestapo oraz SS. W niezwykle ciekawy sposób przedstawia zarówno proces dojścia do władzy nazistów, jak i narzędzia represji stosowane na terenie Niemiec... Według mnie żelazny punkt wizyty w Berlinie!
Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych pomiędzy NRD, a Berlinem Zachodnim. Teraz to atrakcja turystyczna, w której można... przybić sobie pieczątkę z wybranej strefy okupacyjnej :/
Berlin zachwyca również kulinarnie... tutaj Happy Hour w restauracji indyjskiej. Znakomitej!
 
Jak widać na załączonym obrazku to był nawet "Very Happy Hour"


 


368-metrowa wieża telewizyjna pozostaje najwyższą strukturą w Niemczech.

W Berlinie znajduje się "wyspa", na której zlokalizowane są najważniejsze muzea w mieście. Wśród nich kapitalne Muzeum Pergamońskie.

Jedną z największych atrakcji muzeum jest oryginalna, zrekonstruowana brama Isztar - bogini Wojny i MiłościA to już nie muzeum, a jedna z najpopularniejszych pizzerii w mieście - 12 Apostel, gdzie każda pizza nazwana jest imieniem jednego z apostołów :-)

Oprócz pięknych wizualnie potraw doświadczyliśmy tutaj najefektywniejszej (!) obsługi kelnerskiej na świecie. Ekipa uwijała się niczym w fabryce, chodząc utartymi ścieżkami posród stolików - szybko, na czas i precyzyjnie. Dobra niemiecka szkoła...

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do wycieczki do Berlina, to poniżej nasze nominacje na najciekawsze fragmenty z galerii Muru Berlińskiego.3 komentarze:

 1. O, w końcu coś rzut beretem ode mnie ;) Trochę wstyd, że nigdy jeszcze nie byłam... Szkoda tylko, że przez ostatnie zdjęcie będę miała dzisiaj koszmary w nocy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli masz blisko, to mogłabyś się bardzo, ale to bardzo miło zaskoczyć. Wiem, że ja nie spodziewałem się aż tylu ciekawych rzeczy w mieście...
  Zatem "dobrych" snów ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby nie patrzeć, to prawie 200km bliżej niż do Was np. ;)

   Usuń